BORUDAN OTOMOBİLE KALİBRE

2 month(s) ago Satış ve Pazarlama Genel  category.

Oto sanayi ve yan sanayi, Türkiye imalat sanayinin lokomotif sektörlerinden biridir. Aynı zamanda savunma ve gemi inşa sanayinin de altyapısını oluşturmaktadır. 

1960'lı yıllarda tüm parçalar ana sanayi üretici firmaları içinde üretilirken, kapasitelerin artması ve yan sanayideki yatırımların gelişmesiyle birlikte sektördeki önemi ve ağırlığı artmaktadır. Türkiye'de oto yan sanayi 1964 yılında çıkarılan montaj sanayi talimatıyla tam anlamıyla korumaya alınmıştır. Ana sanayide yerli yüzde oranını arttırılması mecburiyeti ile yan sanayimizin giderek güçlenmesi ve gelişmesi sağlanmıştır.  

Oto yan sanayide kullanılan parçalardan biri olan hassas çelik boru üretimi Türkiye'de ilk olarak Sümerbank'ın Alman ortağı ile 1957’de İzmit’te kurulduğu fabrikada başlamış ve 1958'den itibaren diğer Türk yatırımcılar tarafından takip edilmiştir. 

Türkiye'de çelik boru sektörü ürün kapasitesi, ürün kalitesi ve maliyet yapısı itibariyle ihracat kabiliyeti çok yüksek bir sektördür. Ülkemizde, otomobil sanayisinde kullanılan hassas soğuk çekme borularından, petrol, doğalgaz, enerji nakli hatlarında kullanılan büyük çaplı, yüksek özellikli borulara kadar her türlü boru üretimi yapılmaktadır. 

Günümüzde, hassas çelik boru ve profillerin kullanım alanları son derece geniştir. Bu borular otomotiv, makine ve mobilya gibi pek çok sektörde tüketilmektedir ve bu konuda müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak yine Kalibre Boru'nun görevidir. 

Kalibre Boru, 1978'de İzmit Köseköy'de ilk fabrikasını açarak "soğuk çekim masura" üretimiyle başlamıştır. İlk tekstil sektöründe "çelik masura" üretimiyle faaliyete geçen firma, kısa sürede diğer sektörlerin boru taleplerini karşılamıştır. 

Pazarda artan talep doğrultusunda 1986 yılında İzmit'teki yeni fabrikasına taşınan Kalibre Boru, tüm bu gelişmelerin doğal sonucu olarak yurtdışına da taşınmaya başlamış ve 1994'de ilk ihracatını gerçekleştirmiştir. Almaya'ya yapılan bu ihracatın ardından Kalibre Boru yurt dışında da güvenilir bir tedarikçi olarak tanınmaya başlanmış ve Dünya'nın önde gelen otomotiv tedarikçileri tarafından tercih edilen bir firma konumuna gelmiştir. 

Sistemli ve öngörülü işleyişi ile 1995 yılında ISO 9002 kalite standardı ile onaylanan Kalibre Boru, 98'de DIN/EN normlarına uygun olarak dikişli boru üretimine başlamıştır. Kalibre Boru, aynı yıl çevreye olan duyarlılığını ISO 14001 sertifikasını alarak kanıtlamıştır. 2002 yılına gelindiğinde ise otomotiv sektöründeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan KTC fabrikasında çapak alma, pah kırma vibrasyon, delme, büzme, pres ve boyama gibi işlemler uygulamaya başlamıştır. Böylelikle, işlenmiş parçaların üretimine başlayarak global otomobil yan sanayicileri ve OEM tedarikçileri ile olan iş birliğini arttırmıştır. 2004 yılında KTC'nin otomotiv müşterilerine sunduğu hizmet ISO TS 16949 ile tasdik edilmiştir. 
2007'de "Kalibre Özel Boru" Bursa'da faaliyetine başlamıştır. Kalibre Boru'nun sahip olduğu standartlara uygun olarak üretilen çelik borular Kalibre Özel Boru'nun stok alanında Türkiye'de ilki teşkil edecek bire bir satış yöntemi ile satışa sunulmaktadır.

Kalibre boru, amortisör boruları istenilen standartlarda, yüksek performans ve kalite anlayışı ile imal etmektedir. Dünyanın en önemli otomotiv markaları Kalibre Boru'nun ürettiği ürünleri kullanmaktadır. Gazlı Amortisör Borular, istenildiğinde boy veya kesilmiş olarak sevk edilmektedir. Rat Borular, istenilen mekanik özellikleri elde etmek üzere NBK işlemine tabi tutularak üretilmektedir.Yüksek güvenlik gerektiren bu ürün, tüm işlemler sonrasında %100 Eddy Current  ve Ultrosonic testlerden geçmektedir. Kalibre Boru, Türkiye'nin önde gelen rot üreticileri ile ortaklaşa çalışmaktadır.

Otomotiv sektörü için üretmiş olduğu daha birçok boru çeşidi  vardır. Ayrıca başka sektörlere ürün hizmeti sunmaktadır. Ürün ve zahmetli Ar-Ge çalışmaları sonucunda hem mukavement hem de şekil verebilme özelliğine sahip olan fırın ve alev boruları, Kalibre Boru'nun en önemli çalışmalarından biridir. Bugün Türkiye'de ve Dünya'da birçok fırın ve gazlı ocaklarda Kalibre Boru'nun boruları kullanılmaktadır. 
Dünyadaki binlerce araçta Kalibre Boru'nu parçaları yani her arabada bir parçası vardır. Bütün otomobil firmalarına binlerce ürün üretmektedir. KOÜ ile de işbirliği halinde çalışmalarına devam etmektedir. Avrupa'nın boru üreten ilk 10 firması arasında yer almaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında 77. sıradadır. 

Bugün Türkiye'de ve Dünya'da boru imalatı sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında söz sahibi bir konuma gelen Kalibre Boru, çevreye olan duyarlılığı, kalite sistemlerindeki öncülüğü, iş görenine verdiği değer, özel hizmet sunma becerisi, yenilikçi ve çağdaş yönetim anlayışı, hedefleri doğru analiz edip doğru zamanda doğru atılım yapma becerisi ile büyümeye ve Türk ekonomisine kazandırmaya devam etmektedir. 
 

 

http://www.globalpiyasa.com/tr/kalibreboruType comment | Mark the Article...

4000 characters left +Add Media

Add Media

Add video Add Picture

Web Sources (opsiyonel)

Comments (1)

Dear Sirs,

We are so glad to note through made in china.comand read that your Company
deals mostly on captioned products which you are in position to supply in
large quantity and best prices, this is the opportunity given to us and to
forward our first approach email message to you for the possible business.

Being first time of written nor proposed to established good and mutual
trade relationship with you on the products, kindly provide your generral
catalog and prices through JPG or Excel file, be assure you fixed them with
item numbers, as soon as the information get to us, we will promptly
confirmed the interested items and to submit our main order quantity to you
promptly.

Thanking you,kindly reply direct to our mail box:ayinlakadiri816@gmail.com

Mr. ayinla
Director

2 month(s) ago ... | Mark the comment...

 

Sharing Person

Meral Kaya

Dış Ticaret

Share article with my connections

  •    

Share with my connections


  •